Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Mimo to niesprawne techniki stosowania nawozów zmniejszą efektywność ich wyeksploatowania przez drzewa. Zastosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne zastosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zanieczyszczać wodę drenażową.

actipol

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową odpowiedzią na profesjonalne wykorzystanie nawozów w sadach jest profesjonalne przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to wyłącznie dopuszczalne – naturalnie biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W znacznej większości sadów nawóz przekazywany jest otwarcie do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew czy też wprowadzany w ramach nawadniania.

Na ogół sadownicy wybierają nawóz na podstawie wyników zdobytych z poprzednich lat. Bierze się też pod szczególną uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Jednakże innym aspektem często pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów oraz czynników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność ma prawo mieć gigantyczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z niedostatecznych technik wykorzystywania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą więc być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym porządnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub jego składników w glebie.